Култура

Лиснати кифли

Потребно е: 

  • 1 коцка свеж квасец
  • 200 мл. јогурт
  • 300 мл. млеко
  • 2 супени лажици шеќер
  • 100 мл. масло
  • 1 супена лажица сол
  • 800 грама просеано бело брашно
  • 250  грама маргарин
  • 1 јајце (за премачкување)

Квасецот се раствора во топло млеко со шеќерот. Се остава да надојде. Се додава масло, сол,  брашно. Тестото треба да биде средно меко, да не се лепи на раце. .Се дели на 2 дела. Од секој дел се прават по 5 топчиња. Се расукуваат со големина од дијаметар од 20-30 см и врз нив се ренда маргарин. Од нив се расукува една поголема кора и се сече на триаголници. Се виткаат кифлички а идизгора се премачкуваат со јајце и се наросуваат со сусам.

Се печат на 220 степени околу 20 минути.

Автор:

Слични статии

Напишете коментар

Вашата е-пошта адреса нема да биде прикажана во коментарите. Задолжителните полиња се означени со *