Култура

Пилешка салата со сусам

Сусамот е зачинска и лековита билка. Одамна е познат како средство за опоравување кај многубројни болни состојби на организмот. Ефектите на сусамот се следниве:

 • го успорува стареењето
 • го намалува холестеролот
 • го намалува крвниот притисок
 • го штити црниот дроб од оксидативни оштетувања
 • делува антивоспалително
 • делува против болки кај артритис
 • ги ублажува грчевите кај астмата
 • ги намалува отоците
 • ги смирува проблемите со дишење
 • го намалува ризикот од срецев удар
 • ги смирува мигренските главоболки
 • го нормализира ритамот на спиење
 • превентивно делува на остеопороза

 

 Пилешка салата со сусам

 • 400 грама бело месо (стек)
 • 200 грама кисели краставички
 • 100 грама сусам
 • 150 грама грашок
 • 4-5 моркови
 • 3 зелени пиперки
 • 150 грама павлака
 • сол
 • бибер по желба
 • 2 лажици свеж исечкан ѓумбир, но и не мора ако некој не го сака.    Белото месо се вари и се сечка на коцкички. Се сечкаат киселите краставички, морковот се сечка долгнавесто на мали ленти, и на ист начин се сечкаат и зелените пиперки. Сусамот се запекува на плоча за да добие златно-кафеава боја. Сите состојки се соединуваат со павлаката и се посолува.

Автор:

Слични статии