Култура

Почина великанот на американската книжевност – Никола Рот

На 86 – годишна возраст, синоќа почина еден од најголемите современи американски писатели, Филип Рот. 
Овој наградуван романописец и добитник на наградата „Пулицер“ својата инспирација ја пронаоѓал во еврејскиот семеен живот, сексот и американските идеали. 
Како што пренесува „Њујорк тајмс“, Рот починал од срцев удар.

Филип Рот е роден во Њујорк, во Њу Џерси во добро ситуирано семејство на американски Евреи. Студирал јазик и книжевност на Универзитетот Букнел и во Чикаго. Бил професор по книжевност на повеќе американски универзитети, а од 1962 година живеел во Конектикат. 

Легендарниот Рот, наградуван романсиер и бестрашен раскажувач за секс, смрт, асимилација и судбина најпознат е по комичното лудило во „Портоевата болка“ и елегантниот лиризам на „Американскa пасторала“.

Автор на повеќе од 30 книги, Рот беше жесток сатиричар и бескомпромисен реалист, соочувајќи ги читателите со директен стил кој ги презира лажните чувства.

Тој беше меѓу најголемите писатели кои никогаш не добија Нобелова награда. Но, Рот го доби речиси секое друго книжевно признание, вклучувајќи и две национални награди за книги, два награди на Наградата на националните книги и во 1998 година, Пулицеровата награда за „Американска пасторала“.

Пред шест години го најави своето пензионирање, велејќи дека романот „Немеза“, објавен во 2010 година е неговата последна книга. 

„Искрено да ви кажам – готов сум“, рече Рот додавајќи дека веќе трета година ништо не напишал затоа што кога наполни 79 години сфатил дека повеќе нема време, па својата енергија ја насочил кон препрочитување на најомилените романи и на своите книги. 

„Сакав да видам дали со пишувањето само попусто сум го изгубил времето. Заклучив дека сум прилично успешен. На крајот од својот живот боксерот Џо Луис рекол дека го користел тоа со кое располагал на најдобар можен начин. Токму тоа би сакал да го кажам и за мојата работа. Направив најдобро со тоа што го имав“, кажал Рот. 

Во 2014 година на Би-би-си, Рот изјави дека дефинитивно се повлекува.

Автор:

Напишете коментар

Вашата е-пошта адреса нема да биде прикажана во коментарите. Задолжителните полиња се означени со *