Култура

Почина Екрем Хусеин – доајенот на македонскиот балет

Доајенот на македонскиот балет, Екрем Хусеин, почина денеска, по долго боледување ,на 75-годишна возраст. Ќе остане запаметен по бројни услоги во балетските претстави во неговата над 50-годишна кариера. На сцената е од 1950 година. Уште како ученик во средното балетско училиште, дебитирал во претставата „Ромео и Јулија“ од Димитрие Паниќ, кореограф на  од Белград. Официјално со договор е ангажиран во 1960-та, 61-ва година. Одиграл многу улоги во балетски претстави. Улогата Петар Пан ја  одиграл 150 пати.,  Рејмонда, Жизели, Петрушка… и многу други тешки улоги – партии, што постојат како техника на балет. Во 2008 година ја доби наградата „Менада“ на „Танц Фест“ – Скопје за врвни достигнувања во танцот.

Погребот на Хусеин ќе се одржи денеска на турските гробишта во Бутел. Поради колективниот годишен одмор комеморација во неговата матична куќа – Македонската опера и балет, најавуваат за следната недела.

Автор:

Слични статии

Напишете коментар

Вашата е-пошта адреса нема да биде прикажана во коментарите. Задолжителните полиња се означени со *