Култура

Почина филмската легенда Милена Дравиќ

Актерката Милена Дравиќ почина ноќеска во Белград на 79 години, по тешко боледување.  Милена Дравиќ, една од најпознатите српски и југословенски актерки, е родена на 5 октомври 1940 година во Белград. Со изведувачки уметности почнала да се занимава уште од четиригодишна возраст, прво со танц а потоа со класичен балет.

 

Во 1959, додека била во средно училиште, директорот Франтишек Чап ја видел на насловна странивца на списание на млади на групна слика на балетски играчи и одлучил да и пријде и понуди да учествува во неговот филм Вратите остануваат отворени. По неколку настапи во други филмови одлучила целосно да се посвети на актерството и успешно се зачленила во академијата на драмски уметности во Белград.

 

 

Нејзиното главно пробивање било во 1964 кога ја добила наградата Златна арена за најдобра женска улога, награда на Југославија која била на рамниште на Филмска награда на академијата на САД, за нејзината улога во филмот на Бранко Бауер, Прекобројна.

Играше во преку сто филмови, а најголемата популарност ја доби во соработка со колегата Љубиша Самарџиќ. Нејзини најпознати улоги се во филмовите „„Утро“, „Козара“, „Битката на Неретва“, „Работа на одредено време“, „Татко на службен пат“, „Секула повторно се жени“, „Не е лесно со мажите“, „Зона Замфирова“… Позната  е и по култните серии „Театар во куќа“ и „Луд, збунет, нормален“. 

Со својот трет сопруг и колега Драган Николиќ од 1972 до 1974 година ја водеше популарната шоу програма „Образ покрај образ“. 

Милена Дравиќ е добитник на наградата за најдобра споредна женска улога на Канскиот филмски фестивал, на специјалната филмска  награда „Златна роза“ на Венецискиот филмски фестивал, како и на најпрестижните српски награди за целокупниот придонес кон југословенската и српската кинематографија.

Автор:

Напишете коментар

Вашата е-пошта адреса нема да биде прикажана во коментарите. Задолжителните полиња се означени со *