Култура

Почина актерот Рутгер Хауер најпознат од филмот „Блејд ранер“

По кратко боледување, на 75-годишна возраст почина познатиот актер Рутгер Хауер. Тој починал во својот дом во холандското село Битстерсвааг на 19 јули и е погребан во средата без голема медиумска помпа. Во текот на неговата 50-годишна кариера играл во на 115 филмови и ТВ-серии, а најпознат е по улогата во „Истребувач“ (Blade Runner), култниот научно-фантастичен филм на Ридли Скот од 1982 година.  Холандскиот актер самиот си ги напишал репликите и оттогаш стана култен негативец.

 

На крајот на Блејд Рајнер, лидерот на отпадниците од ренесансата умира, (вештачки интелигентни андроиди) откако не успеа да најде начин да го продолжи својот животен век. Во поголемиот дел од филмот, тој е лош човек кој треба да го запре главниот лик, кој го игра Харисон Форд. Тие се бркаат меѓусебно преку дистописки градски пејзаж што ја прави иднината да изгледа прилично мрачна.

Но, тогаш, со само неколку зборови, Хауер ја поттикнува нашата имагинација во бескрајните можности на иднината. Тој им помага на нашите умови да замислат дека идните луѓе ќе живеат меѓу ѕвездите, каде што чудесните работи само чекаат да се видат и тој нè тера да сметаме дека андроидите може еден ден да бидат човечки како и ние, а можеби и повеќе.

За споредната улога во филмот „Бегство од Собибор“ од 1987 година е награден со Златен глобус. Глумел и во филмот „Sin City”. Беше најпознат по улогите на негативец. Во родната земја е одликуван со титулата Витез од редот на холандскиот лав.

На неговата официјална веб-страница на интернет е објавено дека зад него останале сопругата Инеке тен Кате со која бил во брак 50 години, и ќерката Ајша Хауер која ја добил во бракот со Хајди Мерз.

Бил активен во здруженијата за зачувување на природата и е познат како отворен поддржувач на организацијата Гринпис и основач на здружението „Starfish“, непрофитна организација посветена на подигањето на свесноста за сидата.

Извор:theverge

 

 

Автор:

Слични статии

Напишете коментар

Вашата е-пошта адреса нема да биде прикажана во коментарите. Задолжителните полиња се означени со *