Култура

Почина легендарниот Мустафа Надаревиќ

Мустафа Надаревиќ, познатиот актер од БиХ, почина по долга битка со сериозното заболување на 77-годишна возраст. На Надаревиќ му беше дијагностициран рак на белите дробови. Неодамна беше пуштен од болницата и помина време дома во Загреб, од каде не замина заради епидемиолошката состојба. Мустафа Надаревиќ е роден во Бања Лука во 1943 година за време на Независна држава Хрватска. Поради бомбардирањето на градот, со семејството се преселил во Загреб. Посетувал прво одделение во ООУ во Загреб, потоа се преселил во Босански Нови, каде што престојувал седум години, а потоа се преселил во Риека. 

Своите први актерски чекори ги направил во театарската група „Виктор Цар Емин“. Потоа заминал да студира во Загреб и дипломирал на Академијата за драмски уметности во Загреб, театарската кариера ја започнал во Младинскиот театар во Загреб. Од 1969 до 2018 година, тој беше член на Драмата на Хрватскиот народен театар во Загреб.

Гостуваше во Хрватскиот народен театар „Иван пл. Зајц“ во Риека, Хрватскиот народен театар во Сплит и на Летниот фестивал Дубровник. Тој има значајни улоги во домашниот (Богдан во Хваркиња, Помет во Дундо Марое, Милетиќ во Оставка, Леоне во Господа Глембаеви и други) и странски репертоар (Лорензако во Лоренцачио, Сирано во Сирано де Бержерак, Фигаро во Фигаро се жени и Фигаро се разведува, Пратеникот Марфи во Лет над Кукавичјото гнездо).

Мустафа играше голем број улоги во ТВ филмови и серии, а во филмот стана особено познат по улогата на чичко во „Таткото на службен пат“ на Емир Кустурица, и улогите во филмовите „Мирисот на дуњата“ од М. Идризовиќ, „Веќе видено“ од Г. Марковиќ, „Глембаеви“ од А. Врдоjак, „Одмор во Сараево“ од Б. Филиповиќ, „Глувиот барут“ од Б. Ченгиќ, „Совршен круг“ од А. Кеновиќ и други.

Со одлука на Министерството за култура на Република Хрватска во 2006 година, тој беше прогласен за национален шампион.

Во 2012 година тој се ожени со словенечката дизајнерка Славица Радовиќ, а таа почина истата година на 48-годишна возраст. Од првиот брак, Мустафа има ќерка Надја, а од вториот брак ќерка Нана и син Аша.

Кај нас овој талентиран актер беше најпознат по улогата на Изет Фазлиновиќ во популарната серија „Луд, Збунет, Нормален“.

Мустафа со колегите од серијата „Луд,Збунет,Нормален“/Инстаграм

Мустафа Надаревиќ на македонската публика и е познат и по улогата во филмот „Илузија“ на режисерот Светозар Ристовски, каде глумеше професор по македонски јазик на главниот лик Марко. Филмот освои неколку награди, а босанскиот актер покажа умешност и во говорењето македонскиот, покрај извонредната глума.

 

Автор:

Слични статии

Напишете коментар

Вашата е-пошта адреса нема да биде прикажана во коментарите. Задолжителните полиња се означени со *