Култура
 • Атиџе Муратова, пчеларката од „Медена земја“, ги освои срцата на скопјани

  Македонскиот документарец, „Медена земја“ –  („Honeyland“) кој на престижниот фестивал „Санденс“ што се одржа во Јута, САД, беше прогласен за најдобар документарец и каде што овој филм освои три награди, (најдобар документарец, специјална награда за општествени промени и награди за снимателите Фејми Даут и Самир Љума), беше прикажан во киното „Милениум“ на три затворени проекции….

  Continue Reading ...
 • Фронтменот на култните „Grandmaster Flash and the Furious Five“ вечер во Станица 26 (ВИДЕО)

  Вечерва, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, за првпат во Скопје ќе настапи култната музичка фигура Grandmaster Flash, некогашниот фронтмен на историскиот хип хоп бенд „Grandmaster Flash and the Furious Five“. Двочасовниот диџеј настап во Скопје е дел од неговата голема турнеја „Hip-Hop: People, Places and Things“. Она што ќе го видиме е…

  Continue Reading ...
 • Доделени Оскарите: „Зелена книга“ најдобар филм, Рами Малек најдобар актер

  На најголемата холивудска ноќ, ноќ на доделување на „Оскарите“, американската Академија за филмски уметности Оскарот за најдобар филм му го додели на филмот „Зелена книга“,којшто раскажува приказна за црн пијанист.  Lady Gaga & Bradley Cooper perform Shallow at the #Oscars pic.twitter.com/smGbGzVKDO — Lady Gaga Now 👾 (@LadyGagaNowNet) February 25, 2019  Еден од фаворитите за најдобар филм…

  Continue Reading ...
 • Култура на национална основа

  Годинешната програма на Министерството за култура е болна, себична и недолична. Ја доживувам како навреда на лично, но и колективно ниво за сите кои работиме, дејствуваме и учествуваме во градењето на и онака тромавиот културен идентитет на земјава. Распределбата на средства е неправедна. Сомнителни се сите новоиспилени физички и правни лица кои добиле средства, наспроти лица…

  Continue Reading ...
 • Објавени проектите што ги финансира Агенцијата за филм: најмногу пари доби ИФФК „Браќа Манаки“, скратени средства на „Синедејс“

  Агенцијата за филм ги објави резултатите од конкурсот за финансирање проекти од национален интерес во филмската дејност за 2019 година. Агенцијата за филм финансира проекти за издавање на публикации од областа на филмската дејност и проекти со кои се организираат домашни фестивали и други филмски манифестации од меѓународен карактер.  Оваа година Агенцијата за филм, располагаше со…

  Continue Reading ...
 • Московското метро, едно од најубавите естетски триумфи низ светот, ја надживеа револуцијата што го создаде

  Метрото во Москва е едно од најубавите во светот. Создадено со цел да се преселат сиромашните работници од Москва од една точка до друга, тоа секојдневно ја пренесуваше и комунистичката пропаганда и порака, а тоа е да се услојува естетиката што требаше да ги потврди претпоставените убавини на советскиот живот. Големи тавани, масивни плочи од мермер…

  Continue Reading ...
 • „Медена земја“ во конкуренција за најдобар светски документарец на „Санденс

  Македонскиот документарниот филм „Ханиленд“ („Медена земја“) премиерно ќе биде прикажан на 38. издание на еден од најголемите филмски фестивали во САД, „Санденс“, (Sundance), којшто ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари во Јута, САД, инаку основан од легендарниот актер и реисер, Роберт Редфорд. Премиерата ќе се одри на 28 јануари, а потоа следуваат…

  Continue Reading ...
 • „Студена војна“ и „Рома“ фаворити за „Оскар“ од неанглиско говорно подрачје

  Во трката за наградата „Оскар“ за филм од неанглиско говорно подрачје се девет филма, бројка која се постигна при селекција на 87 филма. Како фаворит се смета филмот на мексиканскиот режисер Алфонс Куарон, „Рома“, кој претходно го има добиено „Оскарот“ за режија на американскиот блокбастер „Гравитација“. Во овој филм режисерот се враќа на корените и…

  Continue Reading ...
 • Проекција на филмовите на Киро Урдин во рамки на изложбата „Духовите на Африка“

  Утре, во кино салата на Музејот на Македонија, со почетокво 20 часот, ќе бидат прикажани филмовите „Догона“ и „Оган и вода“ на Киро Урдин, во рамки на изложбата „Духовите на Африка“. Филмовите на Киро Урдин се директно поврзани со Африка, каде престојуваше додека ги снимаше, особено меѓу народот Догон во Мали. На проекцијата ќе присуствува целата…

  Continue Reading ...
 • Васил Христов: Реалните промени се уште не се гледаат

  Филмот „Еј“ на Васил Христов, по десет години чекање за да се заврши постпродукцијата, конечно ја доживеа својата премиера, која се случи на затворањето на 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ во киното „Милениум“. И сосема е нормално што тој го доби целото внимание, особено што се работи за политичка сатира, а случувањата во филмот…

  Continue Reading ...