Култура
 • Фатих Акин: Најдобрите нешта во животот на човека се различните искуства

  Вчерашниот ден на Интернационалниот филмски фестивал на камера „Браќа Манаки“ помина во знакот на средбата со славниот режисер од Германија, со турско потекло, Фатих Акин и неговиот кинематографер Рајнер Клаусман кои во преполнетата сала при Домот на културата во Битола, зборуваа за нивните заеднички дела, почетоците, за последното дело „Златна ракавица“ и одговараа на многубројните…

  Continue Reading ...
 • Почина Ѓорѓи Чулаковски –Џото

  Денес почина академскиот уметник, Ѓорѓи Чулаковски – Џото, – (25.11.1947 – 16.09.2019) роден на   во селото Герман, Грција. Факултет за ликовни уметности завршил во Приштина. Бил на магистерски студии во Белград. Член на ДЛУМ од 1978 година. Остварил студиски патувања во Париз, Штутгарт, Норвешка, Финска, Детроит и Куала Лумпур. Бил претседател на ДЛУМ од 1987-90 година; директор…

  Continue Reading ...
 • Познатиот режисер Фатих Акин пристигна во Битола како специјален гостин на ИФФК „Браќа Манаки“

  Попладнево во Битола пристигна специјалниот гостин на 40. ИФФК „Браќа Манаки“, светски познатиот режисер Фатих Акин.  Фатих Акин е специјален гостин на годинашново издание на „Браќа Манаки“, каде што утре (17 септември) во рамки на фестивалската програма ќе се одржи разговор со него и со Рајнер Клаусман, кинематограферот кој работи само со Акин. Фатих Акин…

  Continue Reading ...
 • Отворен 40.ИФФК „Браќа Манаки“: „За еден фестивал, не велиме дека е стар, туку дека го пронашол своето место во културата“

  Во преполната сала при Центарот за култура во Битола, синојка, стартуваше јубилејното 40.издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ а беше отворен со најновиот филм на шпанскиот режисер Педро Алмодовар, „Болка и слава“. Пред црвениот тепих во специјално изградена конструкција се одвиваше  перформанс, во режија на Срѓан Јанаќиевиќ, во кој и публиката беше вклучена како актер. Честитајќи им го…

  Continue Reading ...
 • Константинов: Без оглед на се, треба да се биде љубопитен и постојано да се експериментира

  Композиторот Љупчо Константинов на 40-то јубилејно издание на фестивалот „Браќа Манаки“ ја прими наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“,на Македонија, Игор Иванов-Изи. По тој повод денеска беше одржана прес конференција на која  говореше за неговата љубов кон музиката, пристапот и предизвиците со кои се соочува композиторот во едно филмско дело. „Музиката почнува таму каде што…

  Continue Reading ...
 • Пристигна добитникот на „Златна камера 300“ на ИФФК „Браќа Манаки“, Едвард Лакман

  На ден пред почетокот на 40-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, што ќе се отвори утре, 14 септември во Битола, пристигна Едвард Лакман, кој изрази задоволство што ќе прими награда од фестивал,  којшто 40 години ја слави работата на кинематограферите. Лакман ќе ја добие наградата „Златна камера“ 300 за животно дело,…

  Continue Reading ...
 • „Болка и слава“ на шпанскиот режисер Педро Алмодовар го отвора јубилејниот 40-ти фестивал „Браќа Манаки“

  Јубилејното  40 – то издание на ИФФК „Браќа Манаки“, коешто започнува на 14 септември, ќе го отвори новиот филм на Педро Алмодовар, „Болка и слава“, а како гостин ќе пристигне кинематограферот на овој филм, Хозе Луис Алкаине, кој е добитник на „Златна камера“ 300 на 34. издание на фестивалот во 2013 година.  Новото филмско ремек-дело на…

  Continue Reading ...
 • На фестивалот за книжевност „Друга приказна“ главната награда ја доби Ненад Величковиќ

  Добитник на главната награда на четвртото издание на фестивалот за книжевност „Друга приказна“, кој ќе се одржи од 5 до 8 септември е Ненад Величковиќ, писател од Сараево, Босна и Херцеговина. Овој автор има комплексен и разгранет книжевен опус, а неколку негови книги се преведени и на македонски јазик. Тој има големо искуство во некои алтернативни…

  Continue Reading ...
 • Доделени наградите на МакеДокс

  Со проекција на македонскиот филм „Медена земја“ во Куршумли Ан, кој беше исполнет до последното слободно место, заврши 10. то издание на фестивалот за документарни филмови „МакеДокс“. Пред проекцијата беа објавени добитниците на наградите што ги доделува Фестивалот и тоа во пет категории: „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм…

  Continue Reading ...
 • Кај животните има природен систем за егзистенција и опстанок, додека луѓето ги усовршиле вештините на лажење, крадење и измама

  Кулминација на првата половина на десетото издание на „Македокс“ беше мастер-класот на режисерот од Русија, Виктор Косаковски. На неконвенционален и луциден начин Косаковски зборуваше за состојбите во актуелното човеково општество, нагласувајќи дека во животинскиот свет има природен систем за егзистенција и опстанок, додека човекот ги создал атомската бомба, автоматската пушка Калашников, концентрационите логори, дека луѓето ги…

  Continue Reading ...