Култура
 • „Македокс“ тргна на 10. патувачко кино околу Охридското и Преспанското Езеро

  Екипата на „МакеДокс“ денеска тргна кон селото Радожда, струшко, каде ќе биде лоциран базниот камп, а оттаму ќе се упатува кон селата од двете страни на границата. Патувачкото кино на МакеДокс ќе се одржи од 1 до 12 јули и ќе има проекции во села околу двете езера, Охридско и Преспанско езеро од македонската и…

  Continue Reading ...
 • Два концерта во Градскиот парк за крајот на сезоната на Македонската филхармонија

  Филхармонијата ја завршува сезоната со два концерта на отворено во Градскиот парк во Скопје, што ќе се одржат, првиот во сабота на 23 јуни и вториот на 29 јуни, и двата со почеток  во 21 часот. В недела е првиот „Ну погоди“ на кој оркестарот ќе свири теми од познати цртани филмови од поранешниот Источен…

  Continue Reading ...
 • Од 9 до 16 мај 40 ќе се одржи Филозофски филмски фестивал

  Во Кинотеката во Скопје од 9 до 16 мај ќе се одржува 9. Филозофски филмски фестивал (ФФФ), на кој годинава ќе бидат прикажани 40-ина филма, со гости од земјава и од странство,. Тие во ревијалниот дел ќе одржат свои предавања. И оваа година фестивалот, кој е специфичен по тоа што нуди поинаква перспектива на гледање филм, ќе…

  Continue Reading ...
 • Ретроспективна изложба на Костадин Танчев – Динка

  Утре во Даут пашиниот амам – Национална галерија – Скопје, (24 април среда), со почеток во 20, 30 часот, ќе биде отворена ретроспективната изложба на Костадин Танчев – Динка.  Изложбата ќе ја отворат Дита Старова Ќерими, директор на Националната галерија, Роберт Алаѓозовски, национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка при владата и Владимир…

  Continue Reading ...
 • Поништен конкурсот за класични композиции поради административни пропусти во неговото спроведување

  По поминати повеќе од два месеца напори од страна на Соком за да воспостави комуникација и да добие некаков одговор, денеска  Министерството за култура објави дека го поништува конкурсот за откуп на класични композиции за 2017 година поради административни пропусти во неговото спроведување. Министерството за култура најави дисциплински постапки за службите задолжени за спроведување на…

  Continue Reading ...
 • Вечерва свечено отворање на Меѓународниот саем на книга

  Свеченото отворање на Меѓународниот саем на книга ќе се одржи вечерва со почеток во 19 часот во Метрополис арената.  Годинава Меѓународниот саем на книгата ќе се одржи по 29. пат од 4 до 10 април, на кој ќе се претстават 80 издавачи со повеќе од 80 илјади книги и тоа од Македонија, Србија, Црна Гора и…

  Continue Reading ...
 • Стартува Фестивалот за критичка култура – КРИК

  Вечерва, во Кинотека на македонија со проекција на документарниот германски филм „Аустерлиц“ на Сергеј Лозница, стартува Фестивалот за критичка култура – КРИК. Првото издание на Фестивалот е посветено на човековите права. Од 18 до 20 ноември ќе бидат прикажани три филма и ќе се одржи презентација на книгата на Бојан Бабиќ „Што значи да се биде странец?“ во издание…

  Continue Reading ...
 • Фестивал на европски филм „Синедејс“ од 10-ти до 19 ноември

  Фестивалот на европски филм „Синедејс“ (CineDays) ќе се одржи од 10 до 19 ноември. Шроекциите ќе се одрживаат на три локации: кината „Милениум“, „Фросина“ и во Џебното кино на Младинскиот културен центар (МКЦ). Фестивалот ќе биде отворен идниот четврток во „Милениум“ со срспкиот филм „Дневникот на машиновозачот“ во режија на Милош Радовиќ, награден од публиката…

  Continue Reading ...
 • Изложба „Пикасо можеби јас“ на Филип Фидановски

  Изложба под наслов „Пикасо можеби јас“ од македонскиот уметник Филип Фидановски беше отворена вчера вечер (вторник, 25 октомври) во музејот на Град Скопје по повод 135 години од раѓањето на Пабло Пикасо, а под покровителство на амбасадата на Шпанија во Скопје. Изложбата, која ќе може да се види до 7 ноември годинава, ја отвори шпанскиот…

  Continue Reading ...
 • Промоција на ново списание за филм, „Филм плус“

  „Филм плус“ е првиот филмски месечник во Македонија , списание коешто ќе биде претставено на јавноста на промоцијата што ќе се одржи во понеделник, 17 октомври во кафулето „Менада“ со почеток во 20 часот, во Старата скопска чаршија. „Филм плус“,  затоа што  темите се поврзани со филмот но и нешто повеќе. Вакво списание недостигаше со години и  беше потребно…

  Continue Reading ...