Култура
 • Светска ТВ-премиера на „Врба“ на МТВ1 на 29 март

  Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба“ ќе биде заокружен циклусот #Седидома со Милчо на филмови од целокупниот опус на Манчевски што изминатиов период се емитуваа на јавниот сервис, со цел да се помогне акцијата…

  Continue Reading ...
 • Коронавирусот опстојува 24 часа на картон, а три дена преживува на еден вид тврда пластика наречена полипропилен

  На различни површини различно е и времето на опстојување на коронавирусот. Начинот на кој луѓето се заразуваат со коронавирусот под број еден е пренесување од човек на човек. Овој близок контакт во форма на прегратка, ракување или допир на некоја инфицирана површина од јавниот простор, им овозможува на респираторните капки, исфрлени обично по пат на кивање…

  Continue Reading ...
 • МНТ и Театар Комедија ќе прикажуваат свои претстави на „Јутјуб“

  Mакедонскиот народен театар и Театар Комедија, почнувајќи од утревечер во 20 часот, на своите јутјуб-канали во наредните денови ќе прикажуваат претстави од својата продукција. Од МНТ ќе прикажат пет претстави. Прва претстава што ќе биде прикажана е „Сомнително лице“ во режија на Синиша Евтимов. Ова е една од најгледаните претстави на најголемиот национален театар.  Во наредните денови…

  Continue Reading ...
 • „Песот со тажен поглед“ од Оливера Николова e „Роман на годината“ за 2019 година

  Романот „Песот со тажен поглед“ од Оливера Николова, со тајно гласање и со мнозинство гласови, е избран за „Роман на годината“ за 2019 година. Николова е прва од досегашните лауреати која оваа награда ја добива втор пат. Прв пат „Роман на годината“ ѝ е доделен за „Куклите на Росица“, објавен во 2004 година. Како што беше…

  Continue Reading ...
 • Почина познатиот светски саксафонист Марсело Пералтa како последица од коронавирусот

  Минатиот четврток, на неговиот роденден, Марсело Пералтa бил примен во болница, и тогаш докторите откриле дека е заразен со коронавирус. Аргентискиот саксофонист Марсело Пералтa почина денеска на 59-годишна возраст како последица од коронавирусот, во шпанскиот град Мадрид, откако бил хоспитализиран поради пневмонија. – Жал ми е што морам да ви соопштам дека Марсело Пералтa почина,…

  Continue Reading ...
 • Почина шведскиот актер Макс фон Сидов

  Познатиот шведски актер Макс фон Сидов, кој се прослави со улогите во антологиските филмови на Ингмар Бергман, пред да се стекне со светска слава, почина на 90 годишна возраст. Тој во својата долга кариера бележи над 100 улоги во филмови и телевизиски серии. Ја играше и улогата на Исус Христос во „Највеличествената приказна“ (1965), и на проколнат свештеник во…

  Continue Reading ...
 • Изложба „Соблечени“, женски акт од колекцијата на Националната галерија во Чифте Амам

  Изложбата „Соблечени, женскиот акт како контекст“, ќе биде отворена утре,  5-ти март, во објектот Чифте амам, при Националната галерија во 19:30 часот. Изложбата  е со уметнички концепт каде се величи жената како автор или како неисцрпен мотив, со што веќе трета година се придружува кон одбележувањето на меѓународниот ден на жената, 8-ми Март. Вклучува женски актови,…

  Continue Reading ...
 • „Диши љубов“ – мултимедијален проект на Џијан Емин и Тина Иванова

  Музичко-визуелниот перформанс „Диши љубов“ ќе ја има својата премиера на 15 март (недела) во Концертната сала на Филхармонија. Станува збор за сосема нов, автентичен и уникатен проект со музика на композиторот и диригентот Џијан Емин и со текстови на музикологот Тина Иванова, каде музиката  се соединува со холограм, со тоа наметнувајќи му го епитетот мултимедијален. За првпат во…

  Continue Reading ...
 • Игор Јовчевски: Сепак ќе го направиме филмот за храбриот Марко од Охрид

  Што човек треба да направи, а притоа тоа да не биде фаќање врски, за да добие средства и можност да работи и да снима филм, прашува Игор Јовчевски, кој годинава беше одбиен од Агенцијата за филм.  Тој и Драган Паковски, започнале со снимање на филмот, засега со работен наслов, Титан, за кој конкурираа за добивање…

  Continue Reading ...
 • На „Златна рамка“ ќе се прикажат 22 филма меѓу кои „Медена земја“, „Врба“, „Незаборавна пролет во заборавено село“…

  Вечерва, во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар, ќе започне второто издание на ревијата на македонски филмови, снимани во изминатата година. Оваа ревија ќе трае три дена, 14, 15 и 16 февруари и, освен ви киното „Фросина“ одредени проекции ќе се одрат и во „Џебно кино“. За време на тридневната ревија, ќе бидат прикажани вкупно…

  Continue Reading ...