Култура
 • Почина филмската легенда Милена Дравиќ

  Актерката Милена Дравиќ почина ноќеска во Белград на 79 години, по тешко боледување.  Милена Дравиќ, една од најпознатите српски и југословенски актерки, е родена на 5 октомври 1940 година во Белград. Со изведувачки уметности почнала да се занимава уште од четиригодишна возраст, прво со танц а потоа со класичен балет.   Во 1959, додека била во средно…

  Continue Reading ...
 • Доделени наградите на Киненова

  Меѓународното жири на чело со турскиот маестро Зеки Демиркубуз, заедно со Росица Валканова и Лазар Секуловски одлучија трите награди на фестивалот „Киненова“ да се доделат на само еден филм. Наградите за најдобро сценарио, најдобра режија и најдобар филм тие ги доделија на филмот „Блискост“ од Кантемир Балагов. -Жирито се одлучи да ги даде трите награди…

  Continue Reading ...
 • Презентации на програми за креативна Европа во Прилеп и Штип

  Креативна Европа преку канцеларијата во Република Македонија организира  „Информативни сесии за програмата Креативна Европа, потпрограми Култура и Медиа“, коишто  ќе бидат презентирани на информативни средби во Штип на 8-ми октомври во 11 часот, во општинската сала и во Прилеп на 12-ти октомври во 11 часот, исто така во општинска та сала. Целта на средбите е да…

  Continue Reading ...
 • Почина оперската дива Монсерат Кабаје

  Прославената шпанска оперска дива,  Монсерат Кабаје, почина на 85 годишна возраст, во болница во Барселона. Пораснала во сиромашно семејство, но благодарение на нејзиниот талент студирала пеење и завршила со највисоки оценки. Дуетот со Фреди Меркјури стана химна на Летните олимписки игри во Барселона во 1992 година, почина на 85 години, објави новинската агенција „Ефе“. Таа…

  Continue Reading ...
 • „Златна камера 300“ за јужнокорејскиот кинематографер Кјонг Пјо Хонг, за филмот „Горење“

  Завршната вечер на 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ се пдра во знакот на доделувањето на главните награди, за коешто одлучуваше интернационалното жири во состав,  Олимпија Митилинеу, Рајнер Клаусман, Матијас Тролструп, Ребека Фајад Палуд и Ѓорче Ставрески.  Инаку, во изминатите осум фестивалски дена во Битола се прикажаа повеќе од 95 филмски наслови сместени во 14…

  Continue Reading ...
 • Амица Добра е ѕвезда на фестивалот „Киненова“

  Аница Добра доаа во Скопје на меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ за да ја прими наградата за особен придонес во светската филмска уметност. Последниве години оваа српска филмска и театарска актерка, која често се појавува во германски филмови не е многу присутна во јавноста, но овојпат таа доаѓа во Македонија, како гостинка на фестивалот „Киненова“,  како ѕвезда…

  Continue Reading ...
 • Филмови за тешките европски прашања претставени на „Браќа Манаки“

  Пред да замине од Македонија, оскаровецот Роџер Дикинс одржа посебна мастер класа само за студентите што дојдоа на фестивалот, се поставуваа голем број прашања, студентитите ја искористија ретката прилика во живо да се сретнат и да добијат одговори од еден од великаните на светската кинематографија. Утрово, гостин на прес конференција беше Калојан Божилов, кинематографер од…

  Continue Reading ...
 • Есенско издание на Скопје Синема Сити

  Во Кинотеката на Македонија, од 5 до 6 октомври, ќе се одржи есенското издание на фестивалот „Скопје Синема Сити“. Бидејќи оваа година фестивалот влезе во својата четврта година откако се организира,  по тој повод, во текот на годината се организираат 4 филмски настани. Централно место во програмата на „Синема Сити“ зазема музиката и нејзиното филмско претставување. За…

  Continue Reading ...
 • Отворен 39. ИФФК „Браќа Манаки“ Кардинале, Дикинс и Стојанова на црвениот килим во Битола (галерија)

  На црвениот килим, вечерва пред Центарот за култура во Битола, заедно со битолската публика продефилираа Оскаровецот Роџер Дикинс и актерската дива Клаудија Кардинале. Битола вечерва беше центар на филмскиот свет. Перформансот, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, на отворањето, годинава помина во знакот на магијата на филмот и беше посветен на мотото на фестивалот „Симнуваме капа“. Актерката Јелена Јованова потоа ја…

  Continue Reading ...
 • Југо-ретро во Берлин: Приказна за најпознатиот ЈУ-киоск

  Саша Мехтих се смешка, клима со главата и тивко повторува „Thank you, Thank you”, додека во еден индустриски атриум од почетокот на веков во берлинскиот кварт Кројцберг му приоѓаат млади луѓе и му честитаат. 77-годишниот архитект и дизајнер од Љубљана прима честитки за нешто што го создал додека големо мнозинство од оние кои му приоѓаат…

  Continue Reading ...