Култура

Фотографии коишто ја одбележаа 2016 година

 

 

 

mao-ce-tung

Џиновска статуа на Мао Цетунг во изградба, висока 36 метри, набрзи срушена , бидејќи не добила одобрување од државата Кина

manila

Филипинскиот претседател погубил 5500 луѓе поради трговија со дрога. Многу осомничени за продавање дрога се пратени во пренатрупаните затвори . Фотографијата е од затвор во Манила

leonardo-di-kaprio-oskar

Леонардо ди Каприо со својот прв Оскар заедно со Алехандро Гонзалес кој освои Оскар за режија и за сценарио

kuba

Авион на САД се приземјува во Куба. Посетата на Барак Обама е посета по речиси еден век на претстедател од САД

veligden-vo-bela-kuca

Екс претстедателот на САД Барак Обама и неговата сопруга презентираат детска книга за децата по повод традиционална средба на Велигден на тревникот во Белата куќа

turska-istanbul

Турската војска стои пред споменикот на Република на плоштадот Таксим во Истанбул, откако беше задушен обидот за државен удар во јули

trka

Усаин Болт од Јамајка во трката на 100 метри на Олимписките игри во Рио. Болт ја освои злато со резултат од 9,81 секунди на 100 метри

tereza-mej

Британската премиерка Тереза Меј, споделува насмевка со фоторепортерите, откако сфати дека оди по погрешниот пат за излез од Даунинг стрит 10, по одржаниот последен состанок во кабинетот на Дејвид Камерон

tenis

Серена Вилијамс ја слави седмата победа на Вимблдон, откако ја победи Германката Анжелик Кербер во синглови за жени

tenis-1

Британецот Енди Мареј во акција во мечот против Новак Ѓоковиќ

ruski-ambasador

Момент од убиството на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, кој беше убиен на отворање на изложба од страна на локален полицаец , кој пред да биде застрелан, пред вклучените камери имаше можност да се обрати до јавноста

ronaldo

Кристијано Роналдо, заедно со неговите португалски соиграчи ја прославува победата на Евро 2016

 

Автор: