Култура

Домашни чајни колачиња

Потребно е:

  • 500 грама брашно
  • 3 јајца
  • 500 грама путер
  • 259 грама густин
  • 50 мл. млеко
  • 250 грама шеќер
  • 1/2 лажичка сол
  • 1 прашк за печиво

Путерот и шеќерот се матат со миксер а потоа се додаваат јајцата и млекото. Го дадаваме брашното и густинот и мешаме со лажица а потоа месиме со рака. Со сукало го истенчуваме тестото и со чаша или модли ги вадиме колачињата. Се печат на 200 степени  околу 15 минути. Малку подоладени ги валкаме во шеќер во прав или пак со цедалка ги наросуваме со шеќерот.  

Автор:

Слични статии

Напишете коментар

Вашата е-пошта адреса нема да биде прикажана во коментарите. Задолжителните полиња се означени со *