Култура

Кажете им НЕ на антибиотиците при уринарни инфекции

Многумина, дури и кај првите знаци на уринарни инфекции, веднаш посегаат по антибиотици.

Меѓутоа постојат повеќе причини поради кои треба да ги избегнувате антибиотиците или треба да бидете претпазливи при нивно земање.

  • нивната претерано користење придонесува за појава на т.н. супербактерии, кои се отпорни на антибиотици
  • нивното претерано користење придонело за појава на т.н. супербактерии, коишто се отпорни на антибиотици
  • антибиотиците ги уништуваат и добрите и лошите бактерии во вашиот организам и можат да бидат причина за дијареа и други дигестивни проблеми
  • можат да предизвикаат  различни контраиндикации и да предизвикаат опасни алергиски реакции
  • антибиотиците го слабеат организмот и го намалуваат имунитетот кај децата и кај возрасните

Природни лекови  за уринарни инфекции

Заедно со лекови од природата, многу е важно да пиете што поголема количина на вода, со што преку секое празнење на бешиката вие исфрлате што поголем број на бактерии. При секој нагон за мокрење, не прескокнувајте го одењето во тоалет, бидејќи ако го одложувате ова го потикнувате размножувањето на бактериите.

Уринарните инфекции лечете ги со овие билки:

Увин чај

Увинот чај има силни антибактериски својства. Битно е да не смее да се комбинира со брусница. Една чајна лажичка се прелива со 250 мл. зовриена вода.

Не треба да се пие повеќе од 10 дена.

Брусница

Овие црвени плодови се силни во борбата со Ешерихија Коли. Брусницата делува така што спречува лепење на бактериите на мокраќните канали и ногу лесно ги исфрла од организмот.

Во пола литар зовриена вода сстават 30 грама брусница и се остава 1 -2 часа да отстои. Се дидава мед и по желба лимонов сок и се пие 3 пати на ден.

Бреза

Листови на брезата имаат диуретичко дејство. Исто така делуваат при воспаление на црн дроб јетра , ги ублажува кожните болести и реума и ја чисти крвта.

Една чајна лажичка се полева со 1/2 литар превриена вода, се остава да отсои 15 минути и се пијат по 4 ѓољи на ден.

Не се препорачува на болните од срце и оние кои имаат болни бубрези.

 

Магданос

Магданосот прави детоксификација и делува како диуретик, го поттикнува мокрењето.

Во една шолја зовриена вода ставете ставете 1-2 чајна лажичка сув магданос.

Од свеж магданос се прави: една шолја свеж магданос се прелива со 1-2 шолји зовриена вода.

Свила од пченка

Овој чај го раствора каменот и го поттикнува исфрлањето на песок од бубрезите и е силен лек кај уринарните инфекции.

Во 3 децилитри зовриена вода ставете 1 супена лажица свила од пченка. Пијте 3 пати на ден секогаш оладен чај.

Сода бикарбона

Оваа производ има алкално својство, што значи дека ја неутрализира киселоста на урината и помага кај бактериски инфекции.

Во 2,5 дл. додадете 1 чајна лажица сода бикарбона и испијте ја наутро.

Не треба да ја пијат оние кои треба да внимаваат на внес на соли бидејќи содржи многу натриум

 

 

 

 

 

Автор:

Слични статии

Напишете коментар

Вашата е-пошта адреса нема да биде прикажана во коментарите. Задолжителните полиња се означени со *