Култура

Како да се ослободиме од темните флеки на кожата

Најчесто темните флеки се појавуваат на лицето, рацете, рамењата, а со текот на годините нивниот број се зголемува.

Во овој текст ќе ви претставиме едноставен и ефикасен рецепт со кој ќе се ослободите од овие флеки, а вашата кожа ќе изгледа помлада и поубава.

Потребни ви се само две состојки кои ќе ги измешате и ќе ги намачкате деловите каде сакате да се ослободите од флеките: тоа се кромид и оцет, најубаво јаболков.

Сок од свеж кромид се користи одамна за лечење на белези и други проблеми со кожата бидејќи содржи антиоксиданти коишто ја штитат кожата.

Оцетот или јаболковиот оцет во себе содржи хидрокиселина којашто ги елиминира мртвите клетки на кожата и во комбинација со кромидот може да направи чудо.  

Подготовка:

Кромидот исецкајте го на парчиња и изблендирајте го, ако блендерот бара течност тогаш додајте ја и киселината Треба да добиете мазна смеса.

Земете памук и натопете ја со добиената смеса и нанесете на кожата зафатени со флеки. Овој третман треба да трае околу месец дена. Првите резултати ќе с забележат после една недела користење од оваа смеса.

Автор:

Слични статии