Култура
 • „Руска зима“: Месец на класичен и современ руски филм во Кинотека на Македонија

  Кога ќе се спомене Русија, прво што ми паѓа на памет, се разбира, покрај салатата спомената во насловот, посебно актуелна во овој период од годината, се имињата на луѓето кои оставиле длабока трага во руската духовна култура, луѓето кои, пред сè со својот живот, а многумина од нив и со своето перо, ја одбележале епохата…

  Continue Reading ...
 • Изложба која го покажува интегрално културното наследство на етничките Албанци, Турци, Роми и Власи

  Во Музејот на Македонија, утре, 11 декември, во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“.  Изложбата ќе ја отворат министерот за култура, Асаф Адеми, министерот за дијаспора Едмонд Адеми и амбасадорот на ЕУ во Р.М, Самуел Жбогар а ќе се обрати и директорот на Н.У. Музеј на Македонија, Гордан Николов….

  Continue Reading ...
 • Фестивал на музички документарни филмови во Кинотека на Македонија

  Во Кинотеката на Македонија, на 20 и 21 април, ќе се одржи Филмскиот фестивал на музички документарни филмови што го организира Скопје Синема Сити.  Пролетното издание е дел од четирите филмски настани што се планирани да се случат оваа година во различни периоди – нешто што го нарековме Четири годишни времиња. На програмата ќе се…

  Continue Reading ...
 • На последната вечер на 35. Скопски џез фестивал, со „Supersonic“ и „Pilverize the Sound“

  На последната вечер од Скопскиот џез фестивал ќе настапат,  групата „Supersonic“, на францускиот саксофонист и вокалист Томас де Пуркери и трубачот Питер Еванс, кој заедно со неговото трио „Pilverize the Sound“ќе  се претстави со неговиот нов проект. Првиот концерт, како и секогаш треба да започне во 20 часот, локацијата е во Македонскиот народен театар.  Де Пуркери…

  Continue Reading ...
 • За третата вечер на Скопскиот џез фестивал, „Made to Break“ и скандинавците „The Thing“

  Два врвни авангардни џез состави – американскиот квартет „Made to Break“ и скандинавското трио „The Thing“ се вечер на програмата на Скопскиот џез фестивал (СЏФ) во Македонскиот народен театар (МНТ), додека полноќниот термин е резервиран за македонскиот состав Гоце Стевковски септет кој ќе настапи во Сити хол центарот со гостинот Џијан Емин. Како што стои во публикацијата…

  Continue Reading ...
 • Вечерва стартува 35. издание на „Скопје џез фестивал“

  Вечерва во Македонскиот народен театар, со почеток во 20 часот, ќе се отвори 35. издание на „Скопскиот џез Фестивал“. На првата вечер ќе настапи еден од најиновативните импровизатори на француската џез-сцена, пијанистот Бојан Зулфикарпашиќ познат како Бојан З. вечерва, 13 октомври, во Македонскиот народен театар ќе го отвори 35-то издание на Скопскиот џез фестивал. На…

  Continue Reading ...
 • „Скопски џез фестивал“ со највисоко реноме во регионот

  „Скопскиот џез фестивал“ (13-16 октомври) и на ова 35.издание годинава, ја продолжува традицијата што ја градеше изминатите години и повторно носи големи и познати џез имиња од светската музичка сцена. Директорот на „Скопскиот џез-фестивал“ Оливер Белопета на вчерашната прес-конференција истакна дека нивната основна заложба е фестивалот  да го сочува исклучително високиот квалитет и репутацијата којашто ја има во…

  Continue Reading ...
 • Наградата „Златен Лав“ патува за Филипини

  Наградата Златен лав за најдобар филм на  73. филмски фестивал во Венеција, ја освои aвторот од Филипини, Лав Дијаз за четири часовниот филм „Жената што замина“. Истиот автор оваа зима на Берлинскиот филмски фестивал за осум часовниот филм „Приспивна за жална тајна“ ја доби наградата „Сребрена мечка“. Наградата за најдобра режија ја поделија режисерите Амат…

  Continue Reading ...